SURİYE VE IRAK TEZKERESİ, TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ

Suriye ve Irak tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
08 Ekim 2019 Salı 22:00
711 defa okunmuştur.
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyonla ilgili Cumhurbaşkanına verilen izin konusunun bir yıl uzatılmasına dair tezkere, TBMM tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile sunulan tezkerede, Türkiye'nin sınırlarında bulunan bölgelerde yaşanan olaylar ve çatışmaların milli güvenliğimiz açısından büyük risk taşımasının devam ettiği kaydedildi.

Türkiye'nin, komşusu Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin korunmasına büyük önem verildiği belirtilen tezkere şöyle:

"Irak'ta terör örgütlerinin varlığını devam ettirmesi, etnik ayrılıkçılık, bölgesel barış ve ülkemizin güvenliğine direkt tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de faaliyet gösteren tüm terör örgütleri, ülkemize karşı eylemlerini sürdürmektedir" denildi.

Suriye'de ve operasyon düzenlenecek Fırat'ın doğusunda sınırımıza yakın alanlarda ulusal güvenlik çıkarlarımız dolayısıyla güvenli bölgenin tesis edilmesi için faaliyetlerin devam ettiği, Astana Süreci'yle başlamış olan ateşkesin kalıcı bir barışa ulaştırılmasına dair Türkiye'nin ilgili ülkelerle yürüttüğü çalışmalarda önemli yol kaydettiği vurgulandı.

Suriye sınırları içinde İdlib'te terör faaliyetlerinin sonlandırılması, huzurun ve güvenliğin sağlanması için Türkiye'nin yükümlülükleri üstlendiğine dikkat çekildi. Tezkerede, şunlar belirtildi:

Devam eden terör tehditleri ve tüm güvenlik risklerine karşı uluslararası hukuk kapsamında gerekli bütün önlemleri almak, Irak ve Suriye'deki terör örgütlerinden yönelebilecek saldırıları ortadan kaldırmak ve kitlesel göç ve benzeri risklere karşı milli güvenliğimizin sürdürülmesini sağlamak, Türkiye'nin menfaatlerini etkili olarak korumak ve kollamak, süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği durumlarda sınır ötesi harekatta yer almak üzere yabancı ülkelere gitmesi, aynı amaçlarla yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de yer alması, bunların Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre olması, tehlikenin ortadan kaldırılması için tüm tedbirlerin alınması, düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için izin süresinin, 30 Ekim 2019 tarihi itibariyle bir yıl uzatılması konusunda gereğini Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca bilgilerinize sunuyorum"

 

YORUM EKLE