KANSER

01 Ekim 2019 Salı 14:30
125 defa okunmuştur.

İsmini duyunca bile irkiliyoruz. Yıllardır kesin bir çare bulunamayan hastalık. Hızla yayılan adeta grip gibi toplumun büyük bir kısmında çıkan kanser...Genetik olduğu,beslenme ve sağlığa zararlı gıdalardan oluştuğu ya da alkol sigara ve uyuşturucu maddelerin tetiklediği gibi bir çok bilgi var elimizde. Erken teşhisin önemi ve erken teşhis de operasyon ile kurtulan hastaların bilgisi her yerde anlatıldı ve anlatılmaya devam ediyor. Peki ne oldu da bu hastalık günümüzde bu kadar sık görülmeye başlandı? İnorganik gıdalar mı,tarım ilaçları mı,hazır gıdalar mı,stersin çoğalması,teknolojinin yayılması mı ya da hareketsiz hayatlarımız mı?

 

Hepsi olabilir. Eskiden ninelere dedelerimize bakalım. Çok daha sağlıklıydılar. Beslenme düzeni ve hareketli hayatları vardı. Sular daha temiz,hava mis gibiydi. Çevre kirliliği yoktu. Fabrikalar,betonlaşma asla bu kadar yoğun değildi. Kozmetik ürünler,kimyasal temizlik maddeleri yoktu. Bitkilerle şifa bulurdu insanlar. Sütü yan tarafta sağar sonra pişirir içerdi. Yumurtayı tavuğun altından alıp ocağa koyardı. Her işi kendileri yapardı. Yürüyüş yaparak ulaşım sağlarlardı.

Asansör yoktu ,merdiven vardı. Televizyon,cep telefonu yoktu. Daha çok paylaşma vardı,komşuluk vardı,dertleşme vardı,kahkaha vardı. Böyle yaşanırken dertte yoktu zaten. Yıllar boyu bu hastalıkları biz kendimiz yarattık. İnsanlar çoğaldı,gıda organikliğini kaybetti,fabrikalar sanayi siteleri kuruldu,hava kirlendi,araçlar çoğaldı hareket bitti bir de egzos dumanı sardı kentlerimizi. Ağaçlar kesildi binalar dikildi,toprak yerini betona bıraktı.Mikroplar üredi,virüsler,bakteriler...İlaç bağımlısı olduk en ufak bir şey de hemen hapa sarıldık.


Bunların dışında en çok konuşulan acaba kansere çare bulundu da ilaç firmaları kazanç için piyasaya çıkartmıyor mu ? Evet bu konu gerçekten bir muamma. Çünkü bu güne kadar bakınız tarihte bir çok hastalık çıkmış,veba,verem,cüzzam gibi bu hastalıklara eninde sonunda çare bulunmuş. Peki bu kadar çok kanser hastası varken nasıl oluyor da yıllardır bir ilaç bir çare net bir çözüm bulunamıyor? Üstelik tıp ve bilim bu kadar ileriyken. Teknoloji bu kadar gelişmişken.


Gerek bitkilerle gerek ilaçlar ile kansere çarenin olduğuna inanıyorum ben. Çünkü çıkan bütün hastalıkların devasını da veriyor Allah. Araştırmak bulmak gerekiyor.


Kanser yenilemeyecek bir hastalık değil bence. Pozitif olarak ,inanarak ve tabi ki tedavi olarak yenebiliriz. Çeşitli dernekler kanser hastalarına destek olmak için var. Maddi anlamda tam bir külfet bu hastalık.


İlimizde de sık görülüyor.eğer çevrenizde,ailenizde bu hastalığa yakalanmış biri varsa ne demek istediğimi anlayacaksınız.Ne kadar zor bir süreç olduğunu gerek hasta gerek yakınları için zorlu bir yol olduğunu anlatmak gerçekten çok zor.


Umudum en kısa sürede artık bu hastalığı durdurabilecek tedavi,ilaçların bulunması.
Kanserle mücadele için mutlaka sık sık rutin kontrollerinizi yaptırın. Erken teşhis hayat kurtarır...

YORUM EKLE